Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Ortabağ Katliamı

22 Ocak 1987’de Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı Ortabağ köyünde düğün evine Pkk’nın gerçekleştirdiği bombalı eylem sonucu 2’si çocuk, 4’ü kadın toplam 8 köylü vahşice katledilmiştir.

Düğün evinin damına çıkan kürtçü faşist terör örgütü Pkk üyeleri düğündeki halka el bombalarıyla saldırmış, katliam yaratmışlardır. 8 kişinin öldüğü katliamdan 15 kişi yaralı olarak kurtulabilmiştir. Bu vahşi katliamı, Pkk’nın yayın organı ölen çocuk ve kadınların korucu olduğu yalanını söyleyerek de olsa üstlenmiştir.

Jitem yaptı denilen katliamı Pkk'nın üstlendiğinin kanıtı

Jitem yaptı denilen katliamı Pkk’nın üstlendiğinin kanıtı

Bölücü terör örgütü Pkk militanları, Hakkari’nin Uludere ilçesine bağlı Ortabağ köyündeki bir düğün evine bomba atarak 8 yurttaşın ölümüne, 3’ü köy korucusu 15 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Tüyler ürperten katliam Ortabağ köyündeki bir düğün evinde meydana geldi. Nasır Yakut, evlenme çağına gelen oğlu için kına gecesi düzenledi. Bu amaçla, köyün sakinleri ile Yakut ailesinin fertleri bir araya gelerek, kendi aralarında eğlenmeye ve oynamaya başladı. Yakut ailesinin fertleri her şeyden habersiz eğlenmeye devam ederken bölücü Pkk militanları, köy korucularının düğünde olmasından ve gece karanlığından yararlanarak sinsice yaklaştı. Düğün evinin çatısına çıkan teröristler oynayan insanlara çatıdan el bombalarını attılar. Atılan bombalar bir anda ortalığın kan gölüne dönmesine neden oldu.

Nasır Yakut, Hatice Yakut, Mehmet Sıddık Yakut, Hamne Yakut, Tijan Everek, Nimet Yakut’un olay yerinde feci biçimde can vermesine neden oldu. Aynı saldırıda ağır yaralanan Hüseyin Yakut ile Perihan Yakut kaldırıldıkları Cizre Devlet Hastanesi’nde kurtarılamadı. Kalleş saldırıda yaralanan İsa Oslu, Davut Ayrık, Esmer Tosun, Şirin Abdin, İbrahim Yakut Diyarbakır’da tedavi altına alındılar.

KUPUR

Saldırının 26′ıncı yıldönümünde öldürülen köylüler bugün düzenlenen törenle köyde anıldı. Törene 22′inci Jandarma Sınır Tugay Komutan Vekili Kurmay Yarbay Musa Deliçay, Ballı 5′inci Sınır Tabur Komutanı Binbaşı Barış Kayataş, Uludere İlçe Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yüzbaşı Mahir Sağlık, Şenoba Belediye Başkanı Sabri Babat, Uludere Şehit ve Gaziler Dernek Başkanı Halil Altürk, köylüler ve şehit yakınları katıldı.

ORTABAG

Ölenler için yapılan saygı duruşu ardından konuşan köy korucusu Ayrit, 26 yıl önce terörün din, dil, ırk, mezhep, yaşlı, genç, erkek, kadın, çocuk demeden cana kıydığın şahit olduklarını belirterek, şöyle dedi:

“Bugün onlar yaptıkları katliamı sanki doğruymuş gibi gösterip, haklı bir temele oturtmaya çalışıyorlar. Gerçeği görmeliyiz. Gerçek işte orada 8 masum köylümüzün yatığı yerde. Kan göz yaşı kimseye huzur getirmez. Ancak, bazı çevreler bu topraklarda huzur istemiyor. Bunu da evlatlarımızı kardeşlerimizi kullanarak yapıyorlar. Bu tür oyunlara gelmemeliyiz. Bayrağımız bir vatanımız bir başkasına ne hacet. Barağımıza milletimize sahip çıkıp, yarınlara daha umutla bakmalıyız. Çalışıp vatanımızı milletimizi kalkındırmalıyız. Azizi şehitlerimize layık olmak istiyorsak. Bize kendi çıkarları için yararlanmak isteyen fırsatçılara imkan tanımamalıyız. Birlik beraberlik içinde çalışmalıyız çocuklarımızı bu yönde eğitmeliyiz. Doğruyu güzeli anlamaları için onları okutmalıyız eğitimlerine önem vermeliyiz.”

mezar

Uludere’nin Ortabağ köyüne, PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 2’si çocuk 4’ü kadın 8 kişi için anma töreni düzenlendi. Törene, Uludere Kaymakamı Barbaros Baran, Şenoba Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Çetin, Gülyazı Alay Komutanı Albay Mustafa Yiğit ve Ortabağ köylüleri katıldı. Anma töreninde daha sonra Ortabağ İlköğretim Okulu öğrencileri 22 yıl önce gerçekleşen katliamı sahneledikleri tiyatro oyunuyla canlandırdı. Oyunu izleyen davetliler ve köylüler duygulandı.

ORTABAG2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Information

This entry was posted on 25 Ocak 2015 by and tagged , , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: