Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Savur Katliamı

Savur Katliamı

24.01.1994, Milliyet, Anasayfa

21 Ocak 1994 tarihinde, Mardin’in Savur ilçesine bağlı Ormancık ve Akyürek köylerine roket ve gaz bombalarıyla saldıran PKK, 11’i çocuk 21 kişiyi katletmiştir.


 

Faşist kürt terör örgütü, kendi yayın organı Serxwebun’un Ocak 94 tarihli sayısında katliamı üstlenmiş ve şu şekilde yayımlamıştır:

Savur katliamı


Savur katliamı

23.01.1994, Milliyet Anasayfa

Savur’a bağlı Ormancık ve Akyürek köylerine iki ayrı PKK grubu, 21 Ocak saat 20:00 sularında saldırdılar. Köy korucularının karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sabahın erken saatlerine kadar sürdü. Koruculardan 4’ünün yaşamını yitirdiği çatışmalardan korkan kadın ve çocuklar bir eve sığındılar. PKK’lılar kadın ve çocukların bulunduğu evi hedef alarak önce yaylım ateşi açtılar, ardından içeriye el ve gaz bombaları atarak kaçtılar. Üst üste meydana gelen patlamalar sırasında 15 kişi olay yerinde öldü. Gaz bombasından zehirlenen ağır yaralı 8 kişi ise Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır görülen 12 yaşındaki Bilal Düzgün, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilirken yolda yaşamını yitirdi. Çocuğun teröristlerin kullandığı kimyasal gazdan öldüğü belirlendi.

Savur katliamı

Geçici köy korucularının da eyleme katılan teröristlerden ikisini öldürdükleri bildirildi. Teröristlerle mücadelede daha etkili silahlar verilmesini isteyen korucular, “Örgüt roket ve ağır silahlarla, kalabalık gruplarla saldırılar düzenliyor. Bu durumda yeterli olunamıyor.” diyerek yakındılar. Olaydan yaralı kurtulan korucu Şehmus Düzgün, arkadaşlarının şehit olduğunu, saldırıda ailesi ve yakınlarını kaybetmenin acısı içinde olduğunu söyledi.

Savur katliamı

23.01.1994, Milliyet, Sayfa 27


Belgelerle Savur Katliamı:

Ozgur Gundem

Pkk’nın kendi ağzıyla üstlendiği katliamı, hâlâ “bizim üzerimize atmak istiyorlar” diyerek devletin yaptığını öne sürenler, delilsiz laflar etmek yerine terör örgütünün yayın organı olan Serxwebun’un yukarıda da belirtmiş olduğumuz Ocak 1994 tarihli sayısına bakarsa, Savur katliamını PKK’nın gerçekleştirdiğini belgelenmiş halde görecektir.

 


 

Savur’daki Katliama Anma: (21 Ocak 2009 Anadolu Ajans Haberi)

Savur’da 1994 yılında PKK tarafından katledilen 11’i çocuk 21 kişi, törenle anıldı.

Mardin’in Savur ilçesine bağlı Ormancık ve Akyürek köylerinde, terör örgütü PKK üyelerince 1994 yılında katledilen 11’i çocuk 21 kişi, düzenlenen törenle anıldı.

21 KİŞİ KATLEDİLMİŞTİ

Akyürek köyündeki törende konuşan Savur İlçe Bölük Komutanı Yüzbaşı Bülent Şahin, 11 Ekim 1993 tarihinde, bir grup terör örgütü üyesinin Ormancık ve Akyürek köylerine saldırı teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, köy korucularının karşılık vermesi sonucu kaçan teröristlerin 21 Ocak 1994 tarihinde tekrar saldırdığını bildirdi. Saldırıda 11’i çocuk toplam 21 vatandaşın vahşice katledilerek şehit edildiğini ve evlerin yakıldığını ifade eden Şahin, şunları söyledi: ’’Savurlular, yıllarca terör illetinden mağdur oldu. Ancak huzur ve barış içerisinde yaşamanın ne demek olduğunu herkese en iyi şekilde yine Savur halkı kanıtlamıştır. Ne var ki örgüt buna tahammül edememekte, bölgeyi yeniden kaosa sürüklemeye çalışmaktadır. Eli kanlı terör örgütü, uzaktan patlatılan bombalarla masum insanların canına kastetmekte, hain ve kalleşçe, savunmasız insanlara zarar vermektedir. Halk için mücadele demek, masum insanları hedef alan terör saldırıları yapmak, onları katletmek değildir. Halkımızın emeğine, huzuruna ve değerlerine saygılı olmak demektir.’’

13 YAKINIMI KAYBETTİM
Terör örgütünün saldırısında babasını, annesini ve 2 kız kardeşini kaybeden Emin Fidan, saldırılardan kurtulanların da şans eseri yaşadıklarını, o günü unutamadıklarını belirterek, saldırıyı düzenleyenleri lanetlediğini söyledi. Olayda 13 yakınını kaybeden Süleyman Düzgün ise dört bir taraftan ağır silahlarla tarandıklarını belirterek, ’’Korkunç bir olaydı. 13 yakınımı kaybettim. Allah bir daha böylesini göstermesin’’ diye konuştu. Törene, Savur Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Mardin Tugay Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Mehmet Gökten ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törene katılanlar daha sonra katledilen 21 vatandaşın mezarlarına giderek dua okurken, ellerinde ’’Kahrolsun PKK’’, ’’Kalbimizde yaşıyorlar ruhları şad olsun’’ yazan pankartlar taşıdılar. AA


 

Bu kanlı eylemde yaşamını yitirenlerin isimleri aşağıdadır:

Düzgün ailesinden;
Hüseyin (7), İmran (15), Bilal (12), Seve (18), Cemal (20), Hüsnü (80), Hanım (75), Sabiha (21), Dilber (4), Zeynep (40), Cemile (20), Melekşah (18), Feride (10), Mehmet Şirin (23), Fahri (7)

Fidan ailesinden;
Resul (66), Behiye (18)

Aykal ailesinden;
İsmail (40), Sevi (35), Hüseyin

(Bir kişinin ismi belirlenememiştir.)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: