Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Seldiren Maden İşçileri Katliamı

5 Eylül 1995 tarihinde, Hatay’ın Samandağ ilçesi Seldiren köyü yakınlarındaki bir maden ocağını basan PKK’lılar 9 madenciyi kurşuna dizdi. İşçilerden 8’i yaşamını yitirirken, biri yaralı olarak kurtuldu.

Katliam PKK’nın kendi yayın organı Serxwebun’un 1995 tarihli Eylül sayısında şu şekilde duyuruldu:


 

Hatay Valiliği’nden verilen bilgilere göre, yaklaşık 15 kişilik PKK grubu, Seldiren köyü yakınlarında dağ eteğindeki özel krom madeninde bulunan 11 işçiyi etkisiz duruma getirdi.

PKK’lılar, iki işçiye 2600 Alman Markı vererek maden şirketinin kamyonuyla Antakya’dan yiyecek getirmelerini istedi. İşçilere, “Gecikirseniz rehin aldığımız madencileri öldüreceğiz” tehdidinde bulundular.
Bölgede operasyonlarını sürdüren güvenlik güçlerinin durumu öğrenmesi üzerine, saat 17.00’den itibaren maden ocağı çevresi kuşatıldı. Akşam saatlerinde madene ulaşıldığında ise, Pkk’lıların işçileri tarayarak kaçtığı görüldü. Yaralı olan 2 işçiden biri Antakya Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Yaralı Ahmet Polat’ın (28) ise hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi.

pkk'nın seldiren maden işçileri katliamı

08 Eylül 1995, Milliyet, Sayfa 14, Politika Haber

 

Ahmet Polat olayı şöyle anlattı:

“Para verip yiyecek, giyecek almaya gönderdikleri arkadaşlarımızdan sonra maden ocağında 9 kişi rehin kalmıştık. Arkadaşlarımız gideli bir iki saat olmuştu, aralarında konuşmaya başladılar. Herhalde telsizden jandarmaların konuşmalarını duymuşlardı. Bizi bir araya toplayıp taradılar. Ben kollarımdan ve sol bacağımdan vuruldum. Başımı hemen yatağın altına soktum, ölü numarası yaptım. Sonra çıkıp gittiler.”

Yaşamını yitiren işçilerin isimleri aşağıdadır:

Mustafa Kaygısız, Alaaddin Gören, Mustafa Yurtseven, Halil Ceren, Mithat Yılmaz, Orhan Kahraman, Veysel Yıldız, Yaşar Adam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: