Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Tunceli Tavuk Köyü Katliamı

9 Ekim 1993 tarihinde, Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Tavuk (şimdiki adı Kardelen) köyünün kırsal bölgesinde konuşlanan TDKP (Türk Devrimci Komünist Partisi) kampı, kürt terör örgütü PKK tarafından basıldı. PKK’lı teröristlerin kampa ateş açması sonucunda 4 TDKP’li öldürüldü, 2’si ağır yaralandı. 2 kişi ise PKK’lılar tarafından kaçırıldı.

Örgüt içi infazlarıyla da bilinen faşist kürt terör örgütü PKK, kendileri dışında hiçbir sol örgüte barınma hakkı tanımayacaklarını belirterek ve bu örgütlere “komplocu” diyerek yayın organları Serxwebun’da olayı duyurdu:

pkk'nın sol örgütlere uyguladığı katliamlar

Serxwebun, 1993 Ekim, 142. sayı, sayfa 3 Link: http://www.solyayin.com/serxwebun-142-101993.html

 

Olay sonrası TDKP tarafından 13 Ekim 1993 tarihinde yayımlanan Enformasyon Bülteni’nde ise PKK-TDKP çatışması şu şekilde duyuruldu:

 

PKK’nın Tunceli’nin (Dersim) Hozat ilçesinin Tavuk köyünde pusu kurarak 6 TDKP Kürdistan Örgütü militanını katletmesini 2 militanını da yaralamasını şiddetle protesto ediyoruz

9 Ekim Cumartesi günü Kürt halkının devrimci komünist önderlerinden Hasan Aldemir, mücadele yoldaşları ve halkımız tarafından ölümünün 2. yılında mezarının başında anıldı. Anma eyleminin ardından devrimciler guruplar halinde dağılır.Gruplardan biri de Tavuk köyüne gelir. Silahlandırılmış propaganda ajitasyon grubu daha sonra köyün yakınlarında kırsal alanda yemek yemek ve dinlenmek için mola verir. Kalleşçe bir pusunun kurulduğundan habersiz, halkımızın kurtuluşu, devrim ve sosyalizmin, geleceğin özgür günleri için çarpan 6 devrimci yürek, her taraftan yağan yüzlerce kurşun darbesi sonucu vurulur, 2 devrimci militan ise yaralanır.

TDKP Kürdistan örgütünün 6 militanını alçakça katleden 2 militanını ise ağır yaralayan PKK’lılar amaçlarına ulaşmanın, devrimci bir partinin militanlarını katletmenin verdiği canice duyguların mutluluğu ile zafer naraları atarak olay yerinden uzaklaşır.TDKP Kürdistan Örgütü militanları YUSUF AYDAR, DÜZGÜN ÇAKMAK, HİDAYET DUMLU, İBRAHİM DİŞKAYA ve isimleri henüz elimize ulaşmayan 2 devrimciyi katlederek, 2 militanı yaralayan grubun kurduğu kalleşçe pusu ve yarattıkları vahşet halkımızın mücadele tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir. Katledilen devrimcilerin tümünün TC tarafından arandığı, haklarında görüldükleri yerde katledilme fermanlarının yazıldığı, defalarca TC’nin işgal ve cinayet timlerinin pusularından yiğitçe savaşarak sıyrıldıkları devrimci militanlar oldukları iyi biliniyor.

Diğer tarafta ise uzun bir süreden beri PKK’nın halkımıza yönelik bağış, vergi, vs. adları altında zorla para toplama, tehdit, korkutma, cezalandırma ve zorla kaçırma eylemlerinin TDKP Kürdistan Örgütünce eleştirildiği dolayısıyla halkımızın TDKP Kürdistan Örgütüyle bütünleşme eğiliminin de hızlandığı diğer bir gerçek. Halkımızın içine girdiği bu devrimci yönelimden dolayı PKK örgütlülüğünün ciddi olarak rahatsızlık duyduğu bilinmektedir. Yaşanan bu gelişmelerin PKK’lıların bu eylemi yapmalarının gerekçesi olduğu halkımızca da açık olarak biliniyor.

Keza köylüler ve Dersim Halkı PKK’nın sahta senaryolar hazırlayarak insanları kontrgerilla ilan edip ve sonra da öldürmelerine tepki duyuyorlar. Kendilerinden olmayan, boyun eğmeyen herkesi ölümle tehdit etmeleri ya da kontrgerilla olarak değerlendirmeleri halkımızca ciddi tepkilere yol açıyor.

ENFORMASYON BÜLTENİ
Kürdistan Devrimci Komite
13 Ekim 1993 Özel Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: