Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Yuvalı (Anıklı) Köyü Katliamı

Yuvalı köyü katliamı

Serxwebun 1987 Temmuz sayısı, sayfa 3
http://www.serxwebun.org/arsiv/67/#/3/zoomed

 

8 Temmuz 1987 tarihinde, Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı (Anıklı) köyü Haraberk mezrasına saldıran PKK’lı teröristler aynı aileye mensup 7’si çocuk 2’si kadın 9 kişiyi katlettiler.

Aynı saatlerde bir başka faşist kürt grup, Yuvalı köyüne 20 dakika uzaklıktaki Peçenek köyünü basarak, kadın çocuk ayırmaksızın 16 kişiyi kurşuna dizerek katletti.

Yuvalı köyündeki katliamdan sonra, köye başsağlığı için giden civar köylülerin bulunduğu minibüs, katil PKK’lılar tarafından Yuvalı-Midyat yoluna kurulan mayın sonucu havaya uçtu. 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

PKK, kendi yayın organı olan Serxwebun’un 1987 Temmuz sayısında katliamı üstlendi. (sağda)


 

Yuvalı köyü katliamı


 

Dönemin başbakanı Turgut Özal’ın 8 Temmuz saat 17:00 sıralarında Mardin’de halka hitap konuşmasından beş saat sonra, aynı ilde iki yerleşim birimi birden ( Yuvalı köyü ve Peçenek köyü) PKK tarafından saldırıya uğradı.

Yuvalı (Anıklı) köyü katliamı

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı (Anıklı) köyü Haraberk mezrasına saat 22:00 sıralarında giden bir grup kürt terörist köye girdi. Toplam 10 haneli 52 nüfuslu olduğu bildirilen mezraya dağılan 20-25 kişilik terörist grubu, köy korucularını ve ailelerini katletti.

Teröristler, Dağ ailesinden Dinan Dağ (14), Firaç Dağ (3), Türkan Dağ (5), Harbiye Dağ (12), Lakman Dağ (8), M. Salim Dağ (7), Birkadem Dağ (70), Salih Dağ (7), Ruhiye Dağ (35)’ı acımasızca öldürdükten sonra kaçtılar.

Midyat’taki Yuvalı köyü muhtarı Kadri Dağ, baskını şöyle anlattı:

Yuvalı köyü katliamı

“Gece geç saatlerde silahlı 10 kişilik eşkiya geldi. Önce camiye girdiler. Kendilerini asker olarak tanıttılar. ‘Köyünüze eşkiya gelmiş, neredeler?’ diye sordular. Biz böyle bir olayın olmadığını, kimsenin uğramadığını söyledik. Bazıları şalvar giymişti. Bir bölüm Nuri Dağ’ın evine daldı. Diğerleri evlere girmeye başladı. Nuri Dağ’ın evinden silah sesleri gelmeye başladı. Daha sonra evin damına çıkıp telsizle konuşmaya başladılar. Yaptıklarını anlatarak karşı tarafa ne yaptıklarını sordular. Ondan sonrasını anlayamadık. Köyü bırakıp gittiler. Peşlerinden birkaç el ateş ettim ama tutturamadım. Zaten bizim mezrada kimse silah almamıştı. Daha sonra eve girdik. 9 kişiyi öldürmüşlerdi.”


 

Yuvalı köyü katliamı

6 çocuğunu birden kaybetti

PKK’lı teröristler tarafından girişilen katliamdan sağ olarak kurtulan Latife Dağ, 6 çocuğunu birden kaybetti.

Evine giren teröristlerin kendisine “Dışarı çık, sana bir şey yapmayacağız.” diye seslendiklerini anlatan Latife Dağ:
“Dışarı çıkmadım. Alt katta çocuklarımı tek tek öldürüyorlardı. Sonunda kileri ateşe vererek gittiler. Bu katiller bizden ne istiyor?” diyerek PKK’lılara lanet yağdırdı. Acılı anne, cenazelerin başında saatlerce ağıt yakarak gözyaşı döktü.

 


 

 

Yola mayın döşediler

Yuvalı Köyü’ndeki katliamdan sonra başsağlığı dilemek için giden civar köylülerin bulunduğu minibüs, PKK’lıların yola kurduğu mayın sonucu havaya uçtu, 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Minübüste can veren kişilerin isimleri: Mehmet Ali Bilgç (41), Halil Dinç (30), Mehmet Ali Birinci (33)

Patlamaya bizzat tanıklık eden ve o sırada başka bir minibüste olan Milliyet gazetecisi Atilla Korkmaz olayı anlattı.

Yuvalı köyü katliamıMidyat- Yuvalı karayolu patlaması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Yuvalı köyü katliamı

Yuvalı köyü katliamı

 

Bknz: Peçenek Köyü Katliamı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: