Pkk'nın Üstlendiği Eylemler

Mit, Jitem, Devlet değil; VAHŞİ, IRKÇI, FAŞİST PKK!!!

Çiçekli Köyü Katliamı

30 Ekim 1993 tarihinde, Erzurum’un Pasinler ilçesi Çiçekli köyüne giren PKK’lı teröristler, köy muhtarı Tahsin Doğru’nun evinde okutulan mevlidi bastı. Mevlüt için gelen insanları hüviyet kontrolünden geçirdikten sonra ayağa kaldırarak duvarın önünde sıralanmalarını söylediler. Öldürüleceklerini anlayan muhtar Tahsin Doğru ve kardeşi İsmail Doğru eli silahlı teröristlerin üzerine hücum etti. Pkk’lıların açmış olduğu ateş sonucu Tahsin ve İsmail Doğru da olmak üzere 6 kişi katledildi, 1 kişi yaralandı. Teröristler kaçarak uzaklaştı.

Katliam PKK tarafından üstlenildi ve kendi yayın organları Serxwebun üzerinden şu şekilde duyuruldu:

erzurum pasinler ilçesi çiçekli köyü katliamı

Serxwebun, 1993 Kasım sayısı, sayfa 25 (http://www.solyayin.com/serxwebun-143-111993.html)


 

25 Ekim 1993’te, Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesinde, PKK asker kılığında bir kahvehaneyi kurşun yağmuruna tutmuş, 38 kişiyi katletmiş ve 50 kişiyi yaralamıştı. (Yavi Katliamı)

Yavi katliamından bir hafta sonra, kana doymayan terör örgütü PKK Erzurum’un Pasinler ilçesine bağlı Çiçekli köyünü bastı.

30 Ekim 1993 akşamı, saat 17.15 sıralarında Çiçekli köyü halkı ve komşu Alvar köyünden misafirler mevlid dolayısıyla köy muhtarı Tahsin Doğru’nun evinde toplanmıştı. Tıpkı Yavi katliamında olduğu gibi, asker kıyafetleri ve silahlarla gelen PKK’lılar evde bulunan insanları hüviyet kontrolünden geçirdi. Ardından ayağa kalkmalarını ve duvarın önünde sıralanmalarını söylediler.

Gelenlerin asker olmadığını ve öldürüleceklerini anlayan köy muhtarı Tahsin Doğru ve kardeşi İsmail Doğru’nun teröristlerin üzerine hücum ederek başlattığı ölüm kalım kavgası sonucu büyük bir katliam önlendi. Kendileri şehit olmalarına rağmen teröristlerin köyü terk etmesine sebep oldular. Tahsin ve İsmail Doğru da olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı. çiçekli köyü katliamında öldürülenler

Terör örgütü PKK’nın, Yavi’de 38 yurttaşın ardından bir hafta sonra asker kılığında köy basarak 6 kişiyi katletmesi üzerine halk sokaklara döküldü. Erzurum merkez ve Pasinler’de siyasi parti binalarını taşladılar. “Kahrolsun PKK”, “Ordu –millet el ele” sloganları atan halk, dönemin Sağlık Bakanı Rifat Serdaroğlu’nun kaldığı otelin önünde “Hükümet istifa” diye bağırdı.

 

1993 erzurum yavi ve çiçekli köyü katliamı sonrası türkiye

31 Ekim 1993, Milliyet Gazetesi, sayfa 1

 

Atatürk Üniversitesi kampüsü, TRT ve Havuzbaşı Mahallesi’nde üç grup halinde toplanan on binlerce kişi sloganlar atarak Tebrizkapı semtindeki SHP binası önüne gelerek, binayı taş yağmuruna tuttu. Topluluk, buradan Cumhuriyet Caddesi’ne yürüyerek DYP, DEP ve İnsan Hakları Derneği’nin bulunduğu binayı taşladı. Ardından kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Mahallebaşı semtine yürüdüler. pkk'nın erzurumda gerçekleştirdiği katliamlar

Topluluğun her geçen dakika çoğaldığı gözlenirken, arabalar kornalarını çalarak destek verdi.
Dönemin valisi Oğuz Berberoğlu, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Doğu Aktulga ve diğer yetkililer de sokaklara çıkan halkla birlikte yürüdü. Vali Berberoğlu, Cumhuriyet Caddesi’nde bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Kahrolsun PKK” diye başlayan Vali Berberoğlu, “Bizi birbirimize düşürmek isteyenler var. Kardeş kavgası yaratmak isteyenler var. Biz bu oyunlara gelmeyelim.” dedi.

Berberoğlu, güvenlik kuvvetlerinin şer odaklarının meydana getirdiği vahşeti kısa sürede yok edeceğini, kimsenin bundan şüphesi olmaması gerektiğini belirterek silah isteyen Erzurumlulara eğitim verildikten sonra silah dağıtılacağını, yarın Valiliğin önüne gelmelerini söyledi.

çiçekli köyü katliamı

 

Vali, halkın öfkesini yatıştırabilmek için, yörede vatandaşlarca sayılan Naim Hoca olarak tanınan emekli din görevlisi Naim Göller’i getirtti. Naim Göller, yasalar çerçevesinde halkı birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye çağırdı.

Vali, 1 Kasım 1993 günü (ertesi gün) saat 10.00 sıralarında “Kahrolsun PKK”, “Hükümet istifa” sloganları atarak Valiliğe gelen yaklaşık 500 kişilik gruba şu açıklamayı yaptı:

“İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü ve Başbakanla tek tek görüştüm. Salı günkü (2 Kasım 1993) Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda Erzurum’un “mücavir il” statüsüne alınacağını söylediler. Böylece siz de koruculuk haklarından yararlanıp silah alabileceksiniz.”

Genelkurmay’dan bin adet Kalaşnikof marka silah geldiğini ve bunların İl Jandarma Alay Komutanlığı önünde köylülere dağıtılacağını açıklayan Vali Oğuz Berberoğlu şöyle devam etti:

“Ekipler her köye gidip savunma mevzisini, nöbet listesini, silah kullanma talimatını ve basit eğitimini verecek. Bu köylere 10’ar adet silah veriyoruz.

pkk'nın 1993 senesindeki katliamları

 

 

Çiçekli köyü katliamında hayatını kaybedenlerin isimleri:

Çiçekli Köyü muhtarı Memiş oğlu Tahsin Doğru, Çiçekli Köyü nüfusuna kayıtlı 1974 doğumlu Hamza oğlu Zafer Kök, Çiçekli Köyü nüfusuna kayıtlı Memiş oğlu İsmail Doğru, Çiçekli Köyü nüfusuna kayıtlı Hüseyin oğlu Adem Bingöl, Alvar Köyü Nüfusuna kayıtlı Seyfettin oğlu Taki Mazlumoğlu, Tahsin oğlu Turhan Alemdar.

Çiçekli katliamına ait Meclis Araştırma Komisyon Raporu

https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem19/yil01/ss871.pdf ) adresinden tümünü okuyabilirsiniz.

 

https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem19/yil01/ss871.pdf

Çiçekli katliamı Meclis Araştırma Komisyon Raporu

Çiçekli katliamı Meclis Araştırma Komisyon Raporu

Çiçekli katliamı Meclis Araştırma Komisyon Raporu

Çiçekli katliamı Meclis Araştırma Komisyon Raporu

Çiçekli katliamı Meclis Araştırma Komisyon Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: